Our story

The history and achievements of the AG2R CITROËN team

It has 12 runners.

8 wins

  • Robert FOREST (FRA)
    Winner of the Tour du Vaucluse
    Winner of a stage of the Circuit de la Sarthe
  • Christian CHAUBET (FRA)
    Winner of a Miller Superweek stage
Jocelyn Jolidon, a Swiss rider , wins the first stage of the Tour du Vaucluse.
  • Jocelyn JOLIDON (SUI)
    Winner of a stage in the Tour du Vaucluse
  • Luigi FURLAN (ITA)
    Winner of a stage of the Route du Sud
    Winner of a stage of Miller Superweek
It is also the year of Jaan Kirsipuu's first professional victory in Paris-Bourges.
  • Jaan KIRSIPUU (EST) - Trainee
    Winner of Paris-Bourges
  • Patrice ESNAULT (FRA)
    Winner of Paris Camembert

9 wins

  • Pascal CHANTEUR (FRA)
    Winner of a stage of the Tour du Poitou-Charentes
  • Oleg KOZLITINE (KZH)
    Winner of Paris-Camembert
  • Jaan KIRSIPUU (EST)
    Winner of a stage of the 4 days of Dunkerque
    Winner of three stages of the 4 jours de l'Aisne
    Winner of a stage of the Tour de l'Avenir
    Winner of the GP of Isbergues
  • Eric CARITOUX (FRA)
    Winner of a stage in the Tour de l'Ain

1994 - 7 wins

  • Arturas KASPUTIS (LTU)
    Winner of a stage of the Route du Sud
  • Marco VERMEIJ (NLD)
    Winner of two stages of the 4 jours de l'Aisne
  • Jaan KIRSIPUU (EST)
    Winner of two stages of the 4 jours de l'Aisne
    Winner of a stage of the Tour d'Armorique
    Winner of a stage of the Tour du Poitou-Charentes

1995 - 5 wins

  • Martial LOCATELLI (FRA)
    Winner of a stage of the Mi-Août Bretonne
  • Jaan KIRSIPUU (EST)
    Winner of a stage of the 4 jours de l'Aisne
    Winner of two stages of the Tour du Poitou-Charentes
  • Marco VERMEIJ (NLD)
    Winner of a stage of the Ruta Mexico (mixed team)

4 wins

  • Pascal CHANTEUR (FRA)
    Winner of the Sodime Trophy
  • Arturas KASPUTIS (LTU)
    Winner of a stage of the Critérium du Dauphiné Libéré.
  • Jaan KIRSIPUU (EST)
    Winner of the GP du Nord Pas de Calais
    Winner of a stage of the Tour du Poitou-Charentes

25 wins

  • Christophe AGNOLUTTO (FRA)
    Winner of "A travers le Morbihan
    Winner of a stage of the Tour de Suisse
    Winner of the general classification of the Tour de Suisse
  • Pascal CHANTEUR (FRA)
    Winner of a stage of Paris-Nice
  • Lauri AUS (EST)
    Winner of a stage in the Tour du Limousin
    Overall winner of the Tour du Limousin
  • Rodolfo MASSI (ITA)
    Winner of the Tour du Haut Var
    Winner of a stage of the Vuelta Ciclista a la Comunidad Valenciana
  • Stéphane BARTHE (FRA)
    French road race champion
    Winner of a stage of the Critérium International
    Winner of the GP Nord-Pas-de-Calais
  • Alberto ELLI (ITA)
    Winner of the Midi Libre
  • Frédéric PONTIER (FRA)
    Winner of a stage of the Tour du Poitou-Charentes
  • Philippe BORDENAVE (FRA)
    Winner of a stage in the Tour de l'Ain
  • Rolf JAERMANN (SUI)
    Winner of the Tour of Poland
  • Marc STREEL (BEL)
    Belgian CLM Champion
  • Jaan KIRSIPUU (EST)
    Winner of Cholet-Pays de Loire
    Winner of the Vendée International Classic
    Winner of Paris-Mantes
    Winner of a stage of the Tour of Luxembourg
    Winner of two stages of the Tour du Poitou-Charentes
    Winner of a stage of the Giro di Puglia
    Winner of two stages of the Tour of Poland

65 wins

  • Christophe AGNOLUTTO (FRA)
    Winner of a stage in the Tour de Romandie
  • Jacky DURAND (FRA)
    Winner of a stage in the Tour of Luxembourg
    Winner of a stage in the Tour de France
    Winner of a stage at the Tour de Pologne
    Winner of Paris-Tours
  • Alexandre VINOKOUROV (KZH)
    Winner of a stage of the Circuit des Mines
    Winner of the general classification of the Circuit des Mines
    Winner of the 4 Jours de Dunkerque
    Winner of a stage of the Tour de l'Oise
    Winner of the general classification of the Tour de l'Oise
  • Lauri AUS (EST)
    Winner of a stage in the Tour du Poitou-Charentes
    Winner of the general classification of the Tour du Poitou-Charentes
    Winner of the Haribo Classic
    Winner of a stage of the Tour de l'Oise
  • Alberto ELLI (ITA)
    Winner of two stages of the Vuelta ciclista a Murcia
    Winner of the general classification of the Vuelta ciclista a Murcia
    Winner of a stage of the Volta al Pais Vasco
  • Rodolfo MASSI (ITA)
    Winner of the Mediterranean Tour
    Winner of a stage of the Giro di Calabria
    Winner of the general classification of the Giro di Calabria
    Winner of a stage of the Tour de France
    Winner of a stage of the Criterium International
  • Stéphane BARTHE (FRA)
    Winner of a stage of the Setmana Catalana
    Winner of a stage of the Tour de l'Oise
  • Fabrice GOUGOT (FRA)
    Winner of a stage of the Tour de l'Ain
  • Frédéric BESSY (FRA)
    Winner of the Prix des Blés d'or
  • Bo HAMBURGER (DNK)
    Winner of a stage of the Vuelta ciclista a la Comunidad Valenciana
    Winner of a stage of the Volta al Pais Vasco
    Winner of the Flèche Wallonne
  • Pascal RICHARD (SUI)
    Winner of a stage of the Giro del Trentino
  • Rolf JAERMANN (SUI)
    Winner of Tirreno-Adriatico
    Winner of a stage of the Setmana Catalana
    Winner of the Amstel Gold Race
  • Marco SALIGARI (ITA)
    Winner of the GP La Marseillaise
  • Vincent CALI (FRA)
    Winner of a stage in the Tour du Limousin
    Winner of the general classification of the Tour du Limousin
    Winner of a stage of the Mi-Août Bretonne
    Winner of the Prix des Falaises
  • Benoît SALMON (FRA)
    Winner of a stage in the Tour du Vaucluse
    Winner of the general classification of the Tour du Vaucluse
  • Pascal CHANTEUR (FRA)
    Winner of the Vuelta Ciclista a la Comunidad Valenciana
    Winner of the Trofeo Laigueglia
    Winner of the GP de Rennes
  • Jaan KIRSIPUU (EST)
    Winner of a stage of the Etoile de Bessèges
    Winner of a stage of the 4 Jours de Dunkerque
    Winner of a stage of the Route du Sud
    Winner of a stage of the Tour du Poitou-Charentes
    Winner of a stage of the Vuelta a España
    Winner of two stages of the Giro di Puglia
    Winner of the GP Cholet-Pays de Loire
    Winner of the GP Villers Cotterêt
    Winner of the Route Adélie
    Winner of three stages of the Circuit de la Sarthe
    Winner of the GP of Denain
    Estonian road race champion
    Estonian CLM Champion
  • Marc STREEL (BEL)
    Winner of two stages in the Tour of Denmark
    Winner of the general classification of the Tour of Denmark
    Winner of the GP de Dourges
    Winner of a stage of the Tour du Poitou-Charentes (CLM)
    Winner of a stage of the Tour de la Région Wallonne

43 wins

  • Christophe ORIOL (FRA)
    Winner of a stage of the Critérium du Dauphiné Libéré
  • Lauri AUS (EST)
    Winner of the GP of Isbergues
  • Laurent ROUX (FRA)
    Winner of a stage of Paris-Nice
    Winner of the Climbers' Trophy
  • Stéphane BARTHE (FRA)
    Winner of a stage of the Critérium International
    Winner of a stage of the 4 Jours de Dunkerque
    Winner of a stage of the Tour du Poitou-Charentes
  • Arturas KASPUTIS (LTU)
    Winner of a stage of the Circuit des Mines
    Winner of the general classification of the Circuit des Mines
    Winner of a stage of the Tour de l'Ain
  • Benoît SALMON (FRA)
    Winner of a stage of the Midi-Libre
    Winner of the general classification of the Midi-Libre
  • David LEFEVRE (FRA)
    Winner of a stage of the Etoile de Bessèges
    Winner of the general classification of the Etoile de Bessèges
  • Gilles MAIGNAN (FRA)
    Winner of a stage of the Circuit des Mines
    Winner of a stage of the Midi-Libre
    Champion of France in CLM
  • Alexandre VINOKOUROV (KZH)
    Winner of a stage of the Vuelta Ciclista a Comunidad Valenciana
    Winner of the general classification of the Vuelta Ciclista a Comunidad Valenciana
    Winner of a stage of the Critérium du Dauphiné Libéré.
    Winner of the general classification of the Critérium du Dauphiné Libéré
    Winner of two stages of the Midi-Libre
    Winner of a stage of the Tour du Limousin
  • Pascal CHANTEUR (FRA)
    Winner of the Côte Picarde
  • Jaan KIRSIPUU (EST)
    Winner of two stages of the Etoile de Bessèges
    Winner of a stage of the Tour Méditerranéen
    Winner of a stage of Paris-Nice
    Winner of the GP Cholet-Pays de Loire
    Winner of the Tour de Vendée
    Winner of two stages of the 4 Jours de Dunkerque
    Winner of a stage of the Tour de l'Oise
    Winner of the general classification of the Tour de l'Oise
    Winner of a stage of the Tour of Luxembourg
    Winner of a stage in the Tour of Sweden
    Winner of a stage of the Tour de France
    Winner of a stage of the Tour de Pologne
    Winner of a stage at the Giro di Lucca
    Estonian road race champion
    Estonian CLM Champion

20 wins

  • Christophe AGNOLUTTO (FRA)
    Winner of a stage in the Tour de France
  • Lauri AUS (EST)
    Estonian Road Race Champion
    Estonian CLM Champion
  • Arturas KASPUTIS (LTU)
    Winner of a stage of the 4 Jours de Dunkerque.
    Winner of a stage at the Tour of Denmark (CLM)
  • Gilles MAIGNAN (FRA)
    Winner of the Tour Down Under
    Winner of a stage of the Tour du Poitou-Charentes (CLM)
  • Jaan KIRSIPUU (EST)
    Winner of three stages of the Etoile de Bessèges
    Winner of three stages of the Tour of Poland
    Winner of a stage of the Tour Méditerranéen
    Winner of a stage of Paris-Nice.
    Winner of a stage of the Setmana Catalana
    Winner of a stage of the 4 Days of Dunkerque
    Winner of a stage of the Tour of Denmark
    Winner of the Tour de Vendée
    Winner of the Haribo Classic
Eight of the thirty runners on the 2016 roster passed through this structure.

25 wins

  • David DELRIEU (FRA)
    Winner of a stage in the Tour de l'Ain
  • Lauri AUS (EST)
    Winner of a stage in the Tour du Poitou-Charentes
  • Laurent ESTADIEU (FRA)
    Winner of the Tour de la Somme
  • Benoit SALMON (FRA)
    Winner of a stage of the Midi Libre
  • Jaan KIRSIPUU (EST)
    Estonian CLM Champion
    Winner of a stage in the Tour de France
    Winner of a stage at the Tour de Picardie
    Winner of a stage of the Tour of Luxembourg
    Winner of a stage at the Tour of Denmark
    Winner of a stage of the Tour du Poitou-Charentes
    Winner of a stage at the Tour of Poland
    Winner of a stage at the Giro di Lucca
    Winner of two stages of the Tour Méditerranéen
    Winner of two stages of the Circuit de la Sarthe
    Winner of four stages of the 4 Jours de Dunkerque
    Winner of the Route Adélie
    Winner of the GP de Denain
  • Linas BALCIUNAS (LTU)
    Winner of a stage in the Tour de Picardie
  • Gilles MAIGNAN (FRA)
    Winner of "A travers le Morbihan
  • Ludovic CAPELLE (BEL)
    Belgian champion of the road race

12 wins

  • Ludovic CAPELLE (BEL)
    Winner of a stage of the Circuit de la Sarthe
  • Andy FLICKINGER (FRA)
    Winner of a stage of Paris-Corrèze
  • Christophe ORIOL (FRA)
    Winner of a stage of the Tour de l'Ain
    Winner of the general classification of the Tour de l'Ain
  • Jaan KIRSIPUU (EST)
    Winner of the Haribo Classic
    Winner of Kuurne-Brussels-Kuurne
    Winner of a stage of the Tour de France
    Winner of the GP of Tartü
    Winner of two stages of the Etoile de Bessèges
    Estonian road race champion
    Estonian CLM Champion

24 wins

  • Mikel ASTARLOZA (ESP)
    Winner of the Tour Down Under
  • Stéphane BERGES (FRA)
    Winner of a stage of the Tour de la Région Wallonne
  • Laurent BROCHARD (FRA)
    Winner of a stage of the Critérium International.
    Winner of the general classification of the Critérium International
    Winner of a stage of the Vuelta a Castilla y Leon
    Winner of Paris-Camembert
  • Inigo CHAURREAU (ESP)
    Spanish Champion of CLM
  • Andy FLICKINGER (FRA)
    Winner of the GP of Plouay
  • Jaan KIRSIPUU (EST)
    Winner of the GP Degli Estrischi
    Winner of the Haribo Classic
    Winner of the Tour de Vendée
    Winner of the GP Tartü
    Winner of a stage of the Tour du Poitou-Charentes
    Winner of a stage of Driedaagse Van West Vlaanderen
    Winner of the general classification of Driedaagse Van West Vlaanderen
    Winner of a stage of the Etoile de Bessèges
    Winner of a stage of the 4 Jours de Dunkerque
    Winner of a stage of the Tour of Denmark
    Winner of a stage of Paris-Corrèze
    Champion of Estonia in CLM
  • Mark SCANLON (IRL)
    Winner of a stage in the Tour of Denmark
    Irish road race champion
  • Ludovic TURPIN (FRA)
    Winner of a stage of the Route du Sud
    Winner of a stage of the Tour de l'Ain

2004 - 22 wins

  • Laurent BROCHARD (FRA)
    Winner of a stage of the Etoile de Bessèges.
    Winner of the general classification of the Etoile de Bessèges
    Winner of a stage of the Circuit de la Sarthe
  • Samuel DUMOULIN (FRA)
    Winner of the Tro Bro Leon
  • Jaan KIRSIPUU (EST)
    Winner of a stage of the Tour de France
    Winner of a stage of the Tour de la Région Wallonne
    Winner of a stage of Paris-Corrèze
    Winner of two stages of the Etoile de Bessèges
    Winner of two stages of Driedaagse Van West Vlaanderen
    Champion of Estonia in CLM
  • Yuriy KRIVTSOV (UKR)
    Ukrainian CLM Champion
  • Jean- Patrick NAZON (FRA)
    Winner of a stage in the Tour de France
    Winner of a stage of the Tour de l'Ain
    Winner of the Critérium International
  • Nicolas PORTAL (FRA)
    Winner of a stage of the Critérium du Dauphiné Libéré
  • Erki PUTSEP (EST)
    Winner of the Loire-Atlantique Classic
    Estonian Road Race Champion
  • Mark SCANLON (IRL)
    Winner of the GP Tallin
    Winner of the GP Tartü
  • Ludovic TURPIN (FRA)
    Winner of a stage of the Circuit de la Sarthe

2005 - 21 wins

  • Philip DEIGNAN (IRL)
    Winner of the Tour du Doubs
  • Samuel DUMOULIN (FRA)
    Winner of a stage of the Critérium du Dauphiné Libéré
    Winner of a stage in the Tour du Limousin
  • Andy FLICKINGER (FRA)
    Winner of a stage of the Circuit de la Sarthe
  • Simon GERRANS (AUS)
    Winner of a stage of the Herald Sun Tour
    Overall winner of the Herald Sun Tour
    Winner of the Tour du Finistère
    Winner of the GP Industria Carnago
  • Laurent MANGEL (FRA)
    Winner of a stage of the Boucles de la Mayenne
  • Jean-Patrick NAZON (FRA)
    Winner of a stage of the Bayern Rundfahrt
    Winner of a stage of the Tour de Hesse
    Winner of the Memorial Van Steenbergen
  • Erki PUTSEP (EST)
    Winner of a stage of the Tour de la Somme.
    Winner of the general classification of the Tour de la Somme
  • Mark SCANLON (IRL)
    Winner of a stage of the Circuit des Ardennes
  • Ludovic TURPIN (FRA)
    Winner of the GP of Rennes
  • Alexandre USOV (BLR)
    Winner of a stage of the Tour de Hesse
    Winner of a stage of the Boucles de la Mayenne
    Winner of a stage of the Circuit des Ardennes
  • Tomas VAITKUS (LTU)
    Winner of the GP Tartü

18 wins

  • José Luis ARRIETA (ESP)
    Winner of a stage of the Vuelta a España
  • Sylvain CALZATI (FRA)
    Winner of a stage in the Tour de France
  • Cyril DESSEL (FRA)
    Winner of a stage of the Mediterranean Tour
    Winner of the general classification of the Tour Méditerranéen
    Winner of a stage of the Tour de l'Ain
    Winner of the general classification of the Tour de l'Ain
  • Renaud DION (FRA)
    Winner of the GP Le Samyn
  • Samuel DUMOULIN (FRA)
    Winner of La Route Adélie
  • Simon GERRANS (AUS)
    Winner of a stage at the Tour Down Under.
    Overall winner of the Tour Down Under
    Winner of the Herald Sun Tour
  • Laurent MANGEL (FRA)
    Winner of a stage of the Tour de Langkawi
  • Jean-Patrick NAZON (FRA)
    Winner of a stage of the Tour de Lorraine
    Winner of a stage of the Route du Sud
  • Erki PUTSEP (EST)
    Estonian Road Race Champion
  • Christophe RIBLON (FRA)
    Winner of a stage of the Circuit de Lorraine
  • Ludovic TURPIN (FRA)
    Winner of a stage of the Critérium du Dauphiné Libéré
  • Tomas VAITKUS (LTU)
    Winner of a stage at the Giro d'Italia

18 wins

  • Martin ELMIGER (SUI)
    Winner of the Tour Down Under
    Winner of the GP d'Isbergues
  • John GADRET (FRA)
    Winner of the Tour du Canton d'Argovie
    Winner of a stage in the Tour de l'Ain
    Winner of the general classification of the Tour de l'Ain
  • Simon GERRANS (AUS)
    Winner of the GP of Plumelec
  • Christophe MOREAU (FRA)
    Winner of two stages of the Critérium du Dauphiné Libéré
    Winner of the general classification of the Critérium du Dauphiné Libéré
    French road race champion
  • Jean-Patrick NAZON (FRA)
    Winner of a stage of the Route du Sud
    Winner of a stage of Paris-Nice
  • Rinaldo NOCENTINI (ITA)
    Winner of a stage in the Mediterranean Tour
    Winner of the GP Miguel Indurain
  • Stéphane POULHIES (FRA)
    Winner of a stage of the Tour de l'Avenir
  • Christophe RIBLON (FRA)
    Winner of the Tour de la Somme
  • Ludovic TURPIN (FRA)
    Winner of a stage of the Circuit de Lorraine
  • Alexandre USOV (BLR)
    Winner of a stage in the Tour du Limousin

13 wins

  • Cyril DESSEL (FRA)
    Winner of a stage in the Tour de France
    Winner of a stage of the Critérium du Dauphiné Libéré
    Winner of a stage of the 4 Jours de Dunkerque
    Winner of a stage of the Volta a Catalunya
  • Vladimir EFIMKIN (RUS)
    Winner of a stage in the Tour de France
  • Martin ELMIGER (SUI)
    Winner of a stage in the Tour de Picardie
  • John GADRET (FRA)
    Winner of a stage in the Tour de l'Ain
  • Tanel KANGERT (EST)
    Estonian CLM Champion
  • Lloyd MONDORY (FRA)
    Winner of the GP of the Canton of Aargau
    Winner of a stage of Paris-Corrèze
  • Rinaldo NOCENTINI (ITA)
    Winner of the GP di Lugano
  • Alexandr PLIUSHIN (MDA)
    Moldova's champion in the online race
  • Alexandre USOV (BLR)
    Winner of a stage in the Tour of Langkawi

5 wins

  • Rinaldo NOCENTINI (ITA)
    Winner of a stage of the AMGEN Tour of California
  • Christophe RIBLON (FRA)
    Winner of a stage of the Route du Sud
  • Nicolas ROCHE (IRL)
    Irish Road Race Champion
  • Nicolas ROUSSEAU (FRA)
    Winner of a stage of the Route du Sud
  • Ludovic TURPIN (FRA)
    Winner of a stage in the Tour de l'Ain

18 wins

  • Maxime BOUET (FRA)
    Winner of a stage of the Tour de l'Ain
  • Martin ELMIGER (SUI)
    Winner of a stage of the 4 Days of Dunkerque
    Winner of the general classification of the 4 Days of Dunkerque
    Swiss champion in road race
    Winner of the GP de la Somme
  • Kristof GODDAERT (BEL)
    Winner of a stage in the Tour of Wallonia
  • Blel KADRI (FRA)
    Winner of a stage of the Route du Sud
  • Julien LOUBET (FRA)
    Winner of a stage of the Tropicale Amissa Bongo
  • Rinaldo NOCENTINI (ITA)
    Winner of the Tour Méditerranéen
    Winner of a stage in the Tour du Haut Var
  • Anthony RAVARD (FRA)
    Winner of two stages of the Circuit de la Sarthe
    Winner of a stage of the Tour du Poitou-Charentes
    Winner of Châteauroux-Classic de l'Indre
    Winner of Paris-Bourges
  • Christophe RIBLON (FRA)
    Winner of the Boucles du Sud Ardèche
    Winner of a stage of the Tour de France
  • Nicolas ROUSSEAU (FRA)
    Winner of a stage of the Tropicale Amissa Bongo

6 wins

  • John GADRET (FRA)
    Winner of a stage at the Giro d'Italia
  • Lloyd MONDORY (FRA)
    Winner of a stage of the Etoile de Bessèges
  • Anthony RAVARD (FRA)
    Winner of Etoile de Bessèges
    Winner of Châteauroux-Classic de l'Indre
    Winner of a stage of the Tour du Poitou-Charentes
  • Nicolas ROCHE (IRL)
    Winner of a stage of the Tour of Beijing

2012 - 5 wins

  • Manuel BELLETTI (ITA)
    Winner of a stage of the Route du Sud
  • Ben GASTAUER (LUX)
    Champion of Luxembourg in CLM
  • Sylvain GEORGES (FRA)
    Winner of a stage of the AMGEN Tour of California
  • Sébastien HINAULT (FRA)
    Winner of a stage of the Circuit de Lorraine
    Winner of the Boucles de l'Aulne

2013 - 9 wins

  • Romain BARDET (FRA)
    Winner of the general classification of the Tour de l'Ain
  • Maxime BOUET (FRA)
    Winner of a stage of the Giro del Trentino
  • Samuel DUMOULIN (FRA)
    Winner of a stage of the Etoile de Bessèges
    Winner of the GP Plumelec Morbihan
    Winner of the general classification of the French Cup
  • Blel KADRI (FRA)
    Winner of the Roma Maxima
  • Jean-Christophe PERAUD (FRA)
    Winner of a stage of the Mediterranean Tour
  • Christophe RIBLON (FRA)
    Winner of a stage in the Tour de France
    Winner of a stage at the Tour de Pologne

17 wins

  • Romain BARDET (FRA)
    Winner of the Drôme Classic
  • Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ (COL)
    Winner of the 1st stage of the Tour du Haut Var
    Winner of the general classification of the Tour du Haut Var.
    Winner of the 5th and 6th stages of Paris-Nice
    Winner of the general classification of Paris-Nice
  • Axel DOMONT (FRA)
    Winner of the 5th stage of the Circuit de la Sarthe
  • Alexis GOUGEARD (FRA)
    Winner of the Classic Loire-Atlantique
    Winner of the Boucles de l'Aulne
  • Yauheni HUTAROVICH (BLR)
    Winner of the GP de la Somme
    Belarusian road race champion
    Winner of the 1st stage of the Tour de Pologne
  • Blel KADRI (FRA)
    Winner of the 8th stage of the Tour de France
  • Lloyd MONDORY (FRA)
    Winner of the 4th stage of the Vuelta a Burgos
  • Jean-Christophe PERAUD (FRA)
    Winner of the 5th stage of the Tour Méditerranéen
    Winner of the Critérium International
  • Alexis VUILLERMOZ (FRA)
    Winner of the 2nd stage of the Tour du Gévaudan

24 wins

  • Jan BAKELANTS (BEL)
    Winner of the Giro del Piemonte
    Winner of the Giro dell'Emilia
  • Romain BARDET (FRA)
    Winner of the 5th stage of the Critérium du Dauphiné
    Winner of the 18th stage of the Tour de France
  • Samuel DUMOULIN (FRA)
    Winner of the Drôme Classic
  • Alexis VUILLERMOZ (FRA)
    Winner of the GP de Plumelec
    Winner of the 8th stage of the Tour de France
    Winner of the Pre-Olympics in Rio
    Winner of the 2nd stage of the Tour du Gévaudan
  • Ben GASTAUER (LUX)
    Winner of the 1st stage of the Tour du Haut Var
    Winner of the general classification of the Tour du Haut-Var
  • Alexis GOUGEARD (FRA)
    Winner of the Classic Loire-Atlantique
    Winner of the 3rd stage of the 4 Jours de Dunkerque
    Winner of the 19th stage of the Vuelta a España
    Winner of the 1st stage of the Tour de l'Eurométropole
    Winner of the general classification of the Tour de l'Eurométropole
  • Hugo HOULE (CAN)
    CLM Canadian Champion
    Pan-American Champion in the CLM
  • Quentin JAUREGUI (FRA)
    Winner of the GP de la Somme
  • Pierre LATOUR (FRA)
    Winner of the 4th stage of the Tour de l'Ain
  • Jean-Christophe PERAUD (FRA)
    Winner of the 3rd stage of Critérium International
    Winner of the general classification of the Critérium International
  • Domenico POZZOVIVO (ITA)
    Winner of the 3rd stage of the Volta Ciclista a Catalunya
    Winner of the 3rd stage of the Giro del Trentino

9 wins

  • Jan BAKELANTS (BEL)
    Winner of the 4th stage of La Méditerranéenne
  • Romain BARDET (FRA)
    Winner of the 19th stage of the Tour de France
  • Samuel DUMOULIN (FRA)
    Winner of the Roue Tourangelle
    Winner of the G.P. of Plumelec Morbihan
    Winner of the Boucles de l'Aulne
    Winner of the Tour du Doubs
    Winner of the general classification of the French Cup
  • Cyril GAUTIER (FRA)
    Winner of Paris-Camembert
  • Pierre LATOUR (FRA)
    Winner of the 20th stage of the Vuelta a España

17 wins

  • Rudy BARBIER
    Winner of Paris-Bourges
  • Romain BARDET
    Winner of the 12th stage of the Tour de France
    French Golden Bike
  • Benoît COSNEFROY
    Winner of the G.P. of Isbergues
    Espoirs World Champion in road race
    Golden Bike Espoirs
  • Samuel DUMOULIN
    Winner of the 1st stage of the Tour de l'Ain
  • Cyril GAUTIER
    Winner of the 3rd stage of the Tour du Limousin
  • Alexandre GENIEZ
    Winner of the 2nd stage of the Tour La Provence
    Winner of the 4th stage of the Tour de l'Ain
    Winner of the Tre Valli Varesine
  • Alexis GOUGEARD
    Winner of the Polynormande
  • Pierre LATOUR
    French CLM Champion
  • Matteo MONTAGUTI
    Winner of the 4th stage of the Tour des Alpes
  • Oliver NAESEN
    Belgian champion in the road race
  • Domenico POZZOVIVO
    Winner of the 6th stage of the Tour de Suisse
  • Alexis VUILLERMOZ
    Winner of the G.P. of Plumelec
    Winner of the 2nd stage of the Tour du Limousin and of the general classification

15 wins

  • Gediminas BAGDONAS
    Lithuanian Champion in the CLM
    Lithuanian Road Race Champion
  • Romain BARDET
    Winner of the Classic de l'Ardèche
  • Nico DENZ
    Winner of the Tour de Vendée
  • Silvan DILLIER
    Winner of the Route Adélie of Vitré
  • Tony GALLOPIN
    Winner of the CLM of Etoile de Bessèges
    Winner of the general classification of the Etoile de Bessèges
    Winner of the 7th stage of the Vuelta a España
  • Alexandre GENIEZ
    Winner of the GP Cycliste La Marseillaise
    Winner of the Prologue of the Tour Cycliste International La Provence
    Winner of the general classification of the Tour Cycliste International La Provence
    Winner of the 12th stage of the Vuelta a España
  • Pierre LATOUR
    French CLM Champion
  • Oliver NAESEN
    Winner of the Bretagne Classic - Ouest France
  • Clément VENTURINI
    Winner of the2nd stage of the Route d'Occitanie

14 wins

  • Gediminas BAGDONAS
    Lithuanian CLM Champion
  • Oliver NAESEN
    Winner of the 7th stage of the Binck Bank Tour
  • Nans PETERS
    Winner of the 17th stage of the Giro d'Italia
  • Alexandre GENIEZ
    Winner of the 2nd stage of the Tour de l'Ain
  • Dorian GODON
    Winner of the Prologue of the Boucles de la Mayenne
  • Alexis GOUGEARD
    Winner of the 3rd stage of the Circuit Cycliste de la Sarthe
    Winner of the general classification of the Circuit Cycliste de la Sarthe
    Winner of the Boucles de l'Aulne
  • Alexis VUILLERMOZ
    Winner of the Royal Bernard Drôme Classic
  • Benoit COSNEFROY
    Winner of Paris-Camembert
    Winner of the G.P. of Plumelec-Morbihan
    Winner of the Polynormande
    Winner of the 3rd stage of the Tour du Limousin - Nouvelle Aquitaine
    Winner of the general classification of the Tour du Limousin - Nouvelle Aquitaine

5 wins

  • Benoit COSNEFROY
    Winner of the G.P. Cycliste La Marseillaise
    Winner of the general classification of the Etoile de Bessèges
    Winner of the 4th stage of La Route d'Occitanie
  • Dorian GODON
    Winner of Paris-Camembert
  • Nans PETERS
    Winner of the 8th stage of the Tour de France

12 wins

  • Clément CHAMPOUSSIN
    Winner of the 20th stage of the Vuelta a España
  • Benoit COSNEFROY
    Winner of the Tour du Finistère
    Winner of the Bretagne Classic
    Winner of the Tour du Jura
  • Stan DEWULF
    Winner of the Boucles de l'Aulne - Châteaulin
  • Dorian GODON
    Winner of Paris-Camembert
    Winner of the 2nd stage of the Tour du Limousin
    Winner of the Tour du Doubs
    Winner of the general classification of the French Cup
  • Ben O'Connor
    Winner of the 9th stage of the Tour de France
    4th overall in the Tour de France
  • Aurélien PARET-PEINTRE
    Winner of the G.P. La Marseillaise
  • Andrea VENDRAME
    Winner of the 12th stage of the Giro d'Italia
    Winner of the 1st stage of La Route d'Occitanie - La Dépêche du midi
  • Clément VENTURINI
    French Cyclo-cross Champion

11 wins

  • Geoffrey BOUCHARD
    Winner of the 1st stage of the Tour des Alpes
  • Benoit COSNEFROY
    Winner of the G.P. Cycliste de Québec
  • Bob JUNGELS
    Winner of the 9th stage of the Tour de France
    Luxembourg time trial champion
  • Ben O'CONNOR
    Winner of the 3rd stage of the Tour of Catalonia
    Winner of the Tour du Jura
  • Marc SARREAU
    Winner of the 1st, 2nd and 3rd stages of the Tour Poitou-Charentes - Nouvelle-Aquitaine
    Winner of Cholet - Pays de la Loire
  • Bastien TRONCHON
    Winner of the 3rd stage of the Tour of Burgos